Sztuka wyznaczania celów

Chcę podzielić się z Tobą tym, co wiem i co sama stosuję jeśli chodzi o wyznaczanie sobie celów. Oprócz praktycznych wskazówek znajdziesz w tym tekście darmowy pdf do pobrania, wydrukowania i uzupełnienia.

 

Ale zaraz… Po co w ogóle wyznaczać sobie jakieś cele? Cenisz spontaniczność? Wiesz, czego chcesz i uważasz, że nie musisz tego zapisywać? Nie robisz postanowień noworocznych, bo nie chcesz być zawiedziony tym, że nie uda Ci się ich zrealizować?

Cele wyznacza się po to, żeby nie błądzić. Błądzenie zazwyczaj kończy się na tym, że znajdujesz się w miejscu, w którym nie chciałeś być. Marzenia się nie spełniają, ale cele już tak. Więc jeśli chcesz coś osiągnąć, albo nie chcesz skończyć w jakimś niepożądanym miejscu – nie pozostaje Ci nic innego jak stworzyć plan. Nie znaczy to, że musisz się go sztywno trzymać. Możesz go zmieniać jeśli tylko pojawi się taka potrzeba. Chodzi o to, żeby wyznaczyć swoim działaniom jakiś kierunek, nadać im jakiś sens.

Lubię porównywać to do podróży. Najpierw jest plan – gdzie chcę pojechać? Dlaczego właśnie tam? Z kim? Jak tam dojadę? Ile środków na to potrzebuję? Jaką wybiorę trasę? Jakie miejsca zobaczę po drodze? Gdzie się zatrzymam? Ile mi to czasu zajmie? Co muszę spakować? A potem jest podróż i wszystkie związane z nią przygody.

Zastanów się, gdzie chciałbyś „wybrać się” w tym roku? Nie twórz ogromnej listy życzeń. Niech to będzie jeden cel, maksymalnie trzy. Wybierz to, co uważasz za najważniejsze. Znajdź swoją gwiazdę przewodnią, która Ci będzie wyznaczać kierunek i napędzać do działania przez cały rok.

1. Określ cel

W pierwszej kolejności określ swój cel i konkretne rezultaty jakich oczekujesz. Dobrze sformułowany cel spełnia kilka warunków:

– jest prosty, możesz zapisać go w jednym zdaniu

– określa dokładnie, co zamierzasz osiągnąć (co? gdzie? z kim? kiedy?)

– ma wyznaczony termin realizacji

– jest możliwy do osiągnięcia

– stanowi dla Ciebie wyzwanie

2. Motywacja

Zastanów się, dlaczego tak naprawdę chcesz to osiągnąć? Nie przeskakuj tego etapu. Możesz uważać, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista i nie musisz się nad tym zatrzymywać. Ale – zatrzymaj się. Znajdź nie jeden, ale kilka powodów. Może się okazać, że ten cel wcale nie jest ważny dla Ciebie osobiście, że raczej jest to coś, co inni uważają, że powinieneś zrobić. Może uważasz, że to jest coś, co należy zrobić, coś co wypada, że to jest coś, co wszyscy robią. Dopóki nie odkryjesz jaki jest Twój osobisty powód do pełnego zaangażowania się w realizację tego celu Twoja motywacja, aby wytrwać w działaniu, może być niewystarczająca.

3. Aktualna sytuacja

Planując podróż wyszukujesz na mapie miejsce, w którym się aktualnie znajdujesz i z niego wyznaczasz trasę do miejsca, w którym chcesz się znaleźć. Dzięki temu widzisz jaki dystans musisz pokonać i jaką drogę najlepiej wybrać. Będziesz również mógł monitorować to, czy przybliżasz się do miejsca docelowego i oszacować ile czasu Ci to jeszcze zajmie. W ten sposób możesz lepiej przygotować się do podróży, która Cię czeka. Dlatego dokładnie opisz, gdzie aktualnie jesteś jeśli chodzi o realizację Twojego celu. Jaki jest Twój punkt wyjścia?

4. Zasoby i umiejętności

Wybierając się w podróż wcześniej się pakujesz i przygotowujesz. Decydujesz się na jakiś środek transportu. Jeśli jest to samochód, to wcześniej robisz prawo jazdy i dajesz pojazd do przeglądu. Zastanawiasz się, jakie rzeczy potrzebne do tej podróży już masz, a co jeszcze musisz skompletować. Podobnie przy ustalaniu celów. Co już masz i co Ci się przyda w ich osiąganiu? Jakie umiejętności, cechy osobowości, przedmioty, możliwości, znajomości…? A jakie musisz jeszcze zdobyć? Co musisz jeszcze przygotować? 

5. Kamienie milowe

Dłuższą podróż zazwyczaj dzielisz na etapy i wyznaczasz miejsca postoju. Po ilu kilometrach zatrzymasz się na kawę i tankowanie na stacji benzynowej? Możesz wtedy rozprostować nogi, trochę odetchnąć i spojrzeć ponownie na mapę. Podziel swój cel na mniejsze cele. Dzięki temu to co chcesz osiągnąć nie będzie wydawało się taki duże i przerażające. Będziesz też mógł cieszyć się z pokonywania kolejnych etapów i przybliżania się do celu. Jakie są najważniejsze punkty na Twojej drodze do mety? Wyznacz kamienie milowe. 

6. Śledzenie postępów

Spoglądając od czasu do czasu na mapę kontrolujesz czy zbliżasz się do celu swojej podróży. Ile udało Ci się już przejechać? Czy przypadkiem nie zboczyłeś z drogi? Czy nie są potrzebne jakieś modyfikacje w dalszej podróży? Zastanów się, jak będziesz mierzył postępy w realizowaniu swojego celu. Po czym poznasz, że zmierzasz w dobrym kierunku? Jak często będziesz to sprawdzał? Co tydzień? Co miesiąc? Co kwartał?

7. Pierwszy krok

Od czego zaczniesz swoją podróż? Odwlekanie wyjazdu będzie tylko powodować niepotrzebny stres. Trzeba wyruszyć w drogę. Jaki będzie pierwszy, najmniejszy krok, który wykonasz w kierunku swojego pierwszego kamienia milowego? Szczerze odpowiedz sobie na pytanie – co możesz zrobić jeszcze dzisiaj?

8. Co dalej?

Co zrobisz, kiedy już dojedziesz na miejsce? Wysiadasz z samochodu, rozglądasz się z zadowoleniem po okolicy… I co teraz? Czasem boisz się osiągnąć swój cel, bo nie wiesz, co będzie dalej. Całą swoją energię oraz myślenie koncentrowałeś na jego osiągnięcie i nie zastanawiałeś się nad tym, co będzie, gdy już będziesz mieć to za sobą.

Jeśli stworzysz długoterminowy plan – wizję tego, gdzie chcesz być, co chcesz mieć i kim chcesz być – to osiągnięcie celu nie będzie wtedy dla Ciebie nieznanym terytorium pełnym wielkich oczekiwań. Będziesz wtedy wiedział, że po zdobyciu tego, co chcesz, czeka na Ciebie kolejny, osiągalny cel.  

Stworzyłam specjalny arkusz, który możesz pobrać. Zawiera on pytania i miejsca na Twoje odpowiedzi, które pomogą Ci określić jasne cele, które będą prowadzić Cię przez cały rok.

Na koniec chcę jeszcze dodać – ciesz się z samego procesu i nie przywiązuj się za mocno do rezultatu. Dlaczego? To, czego się nauczysz, to co sobie odpuścisz, ludzie, których poznasz, to jak sobie poradzisz z przeszkodami na swojej drodze… – to wszystko są lekcje, które zmienią jakąś część Ciebie. To właśnie są Twoje największe osiągnięcia.

Udostępnij:

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Długopis kontra klawiatura

Kiedy ostatni raz coś napisałeś? Naprawdę coś napisałeś – przyłożyłeś długopis do papieru. Poczułeś jego ciężar, zapach tuszu, fakturę kartki i zacząłeś kreślić kolejne litery.

Czytaj więcej

Sztuka wyznaczania celów

Chcę podzielić się z Tobą tym, co wiem i co sama stosuję jeśli chodzi o wyznaczanie sobie celów. Oprócz praktycznych wskazówek znajdziesz w tym tekście

Czytaj więcej

Kontakt