Przewodnik: gdzie szukać wsparcia? (cz.2)

Czy coach to trener? Do kogo zgłosić się po poradę? Jaka jest różnica między mentoringiem, dorardztwem i treningiem? Oto druga część przewodnika po tym, gdzie szukać wsparcia.

W pierwszej części dowiedziałeś się, kiedy zwrócić do psychologa, psychoterapeuty i coacha. Natomiast różnice między mentoringiem, coachingiem i treningiem są mniej wyraźne. Wynika to z tego, że po prostu wiele osób łączy te formy wsparcia ze sobą. Niektórzy nauczyciele stosują wybrane metody coachingowe w pracy ze swoimi uczniami. A doświadczeni coachowie stają się mentorami dla początkujących coachów. Elementem wspólnym jest na pewno wspieranie motywacji do rozwijania jakiejś umiejętności, nawyku czy postawy.

Ale…

Utożsamianie coacha z trenerem jest błędem. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu, będziesz już wiedział dlaczego.

Kadr z filmu "Karate Kid"
Kim jest mentor?

Mentor jest wzorem do naśladowania – to doświadczony, mądry doradca, nauczyciel i wychowawca. Mitycznemu Mentorowi Odyseusz powierzył opiekę nad swoim synem Telemachem. Relacja między Mentorem a Telemachem pokazuje, jak dzięki starszym, doświadczonym osobom młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zdolności i talenty. Inne przykłady z popkultury to np. Daniel i pan Miyagi – mistrz karate („Karate Kid”), Luke Skywalker i Yoda – mistrz Jedi („Gwiezdne Wojny”).

Kiedy mentoring?

– potrzebujesz konkretnych rad i wskazówek od kogoś doświadczonego w danej dziedzinie

– potrzebujesz wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonania zadania w nowej pracy lub w nowych okolicznościach od kogoś, kto kiedyś już przeszedł tę drogę

– chcesz, żeby ktoś komu ufasz i kto jest autorytetem w danej dziedzinie powiedział Ci, jak widzi Twój problem, co myśli o Twoich pomysłach na jego rozwiązanie i co on zrobiłby na Twoim miejscu

Czego się spodziewać po mentoringu?

Relacji uczeń – mistrz. Mentor towarzyszy swojemu uczniowi, gdy ten wykonuje konkretne zadania. Udziela wsparcia i daje porady. Mentor przygotowuje do przyszłych trudności, zanim uczeń sam potrafi je przewidzieć. Mentor wykorzystuje zaistniałe komplikacje lub kryzysy, by skłonić ucznia do refleksji i wypracować nowe metody postępowania. Po jakimś zdarzeniu mentor pomaga uczniowi przemyśleć je i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

up_in_the_air_jason_reitman_george_clooney_movie_image_03
Kadr z filmu "W chmurach"

Kim jest doradca?

Doradca jest ekspertem w konkretnej dziedzinie czy branży. Może być doradcą zawodowym, prawnym, podatkowym, inwestycyjnym, informatycznym, wizerunkowym, ubezpieczeniowym, marketingowym, laktacyjnym… W oparciu o swoją wiedzę, doświadczenie i dokonaną ekspertyzę udziela fachowych porad.

Kiedy doradztwo?

– gdy potrzebujesz specjalistycznej porady, konsultacji, ekspertyzy na konkretny temat

– gdy szukasz konkretnej odpowiedzi na pytanie „Co zrobić, żeby…?”

Czego się spodziewać po doradztwie?

Doradca przedstawia warianty możliwych rozwiązań w danej sytuacji i dostosowuje je do aktualnych potrzeb klienta.

sam-bloom-330222
Photo by sam bloom on Unsplash

Kim jest trener / szkoleniowiec?

Trener przekazuje potrzebną wiedzę, motywuje i szkoli w określonej umiejętności. Przeważnie trening kojarzy nam się ze sportem, ale są też trenerzy językowi, emisji głosu, tańca, umiejętności miękkich, biznesowych… i wielu innych.

Kiedy trening / szkolenie?

– chcesz zdobyć praktyczną wiedzę

– chcesz opanować określoną umiejętność

– potrzebujesz podnieść swoje kwalifikacje

Czego się spodziewać po treningu?

Trener / szkoleniowiec dostarcza potrzebnych informacji, wyznacza określone zadania i ćwiczenia, które mają na celu opanowanie określonej umiejętności. Szkolenia przeważnie są organizowane dla większej grupy osób. Mają z góry, jasno określony program, ilość godzin i cel do zrealizowania.

Coaching a mentoring, doradztwo i trening

Mentor, doradca i trener są ekspertami w danej dziedzinie. Natomiast coach nie musi być ekspertem w poruszanym przez klienta temacie. Ponieważ zadaniem coacha nie jest dawanie trafnych porad, ale zadawanie dobrych pytań. Ogólna wiedza i orientacja w temacie wystarczą coachowi do zrozumienia klienta. Coach jest ekspertem od procesu coachingowego. Jeśli posiada wiedzę na temat konkretnych dziedzin, może jej użyć, ale nie wykorzystuje jej do dokonywania oceny lub tworzenia rozwiązań dla klienta. Podczas, gdy eksperci przekazują swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności, coach wspiera klienta w samodzielnym szukaniu odpowiedzi i eksperymentowaniu z różnymi sposobami działania. Relacja klienta z coachem jest partnerska. Cel spotkań coachingowych jest ustalany wspólnie. Coach nie pełni roli tradycyjnego nauczyciela, który „wie lepiej”. Nie jest po to, by uczyć, ale ułatwia proces uczenia się klientów. Coach nie jest też wzorem do naśladowania. Coach jest raczej lustrem, w którym klient może się przejrzeć.

Kim jest coach? Kiedy skorzystać z coachingu i czego się spodziewać?

Chcesz się przyjrzeć bliżej różnicom między pracą psychologa, psychoterapeuty i coacha? Przeczytaj pierwszą część przewodnika.

Zastanawiasz się, czy nie wystarczy tylko dobry przyjaciel? Przeczytaj mój tekst na ten temat.

Udostępnij:

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Długopis kontra klawiatura

Kiedy ostatni raz coś napisałeś? Naprawdę coś napisałeś – przyłożyłeś długopis do papieru. Poczułeś jego ciężar, zapach tuszu, fakturę kartki i zacząłeś kreślić kolejne litery.

Czytaj więcej

Sztuka wyznaczania celów

Chcę podzielić się z Tobą tym, co wiem i co sama stosuję jeśli chodzi o wyznaczanie sobie celów. Oprócz praktycznych wskazówek znajdziesz w tym tekście

Czytaj więcej

Kontakt